Розробка уроку української мови в 4 класі

Розробка уроку української мови в 4 класі

Тема уроку. Прикметники-синоніми. Прикметники-антоніми. Багатозначні прикметники. Прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні

Мета уроку. Поглиблювати знання учнів про прикметник, його значенні у мовленні, зв'язок з іменником. Навчити розрізняти прикметники, вжиті у прямому і переносному значенні; закріплювати знання про значення слів, близьких і протилежних за значенням; розвивати зв'язне мовлення учнів, мислення, спостережливість. Виховувати любов до природи, до рідної мови

Обладнання. CD-запис (пісня «Це зима»), картки зі словами, ілюстрація з пейзажем зими, завдання на картках, схема речення, таблиця «Урок має бути», таблиця «Ми будемо», кубик, схема-опора «Прикметник», слайди, DVD-запис (П. І. Чайковський «Пори року. Грудень»)

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

І. Організація класу.

Встаньте, діти, ви рівненько,

Посміхніться всі гарненько,

Посміхніться ви до мене,

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: «Добрий день!»

Всім присутнім здоров’я ми зичимо й добра.

А тепер до роботи нам братися пора.

- Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок?

Урок має бути:

·           цікавим;

·           трохи казковим;

·           навчальним;

·           продуктивним.

-А якими повинні ви бути на уроці?

Ми будемо:

- дисциплінованими;

- уважними;

- зібраними;

- активними.

-Отже, наш урок буде цікавим, творчим, продуктивним.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну природи, в країну погоди,

В країну чудової рідної мови.

-Зачитайте  опис синички з домашньої вправи 193.

- Зачитайте прикметники, які зустрілися у тексті .

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Стратегія «Кубування».

-Ви всі любите грати. Зараз пограємо чарівним кубиком.

          Завітав сьогодні в клас

          На урок знову до нас

          Кубик, діти, не простий,

         Кубик, діти, чарівний.

         Він доріжку прокладає,

        Знання наші перевіряє.

Проводить учень.

-Що таке прикметник?

-Що означає прикметник?

-На які питання відповідає?

-Яким членом речення виступає?

-Яке значення має у мовленні?

-Діти, зробіть висновок, що таке прикметник?

-А що означає остання грань куба, можете відповісти в кінці уроку.

2. Зустріч із Зимою.

- Сьогодні до нас на урок завітала гостя. А хто вона, ви зможете дізнатися, коли відгадаєте загадку. (Читає дитина)

Чудо-сани прилетіли.                                      Рукавом махає -

Скакуни в тих санях білі.                                Сріблом все вкриває.

В санях тих сидить цариця -                         Що це за цариця?          (Зима)

Білокоса, білолиця.

Дівчинка-Зима.

-Чому ви думаєте, що це зима? Доведіть свою думку.

-Які прикметники допомогли вам уявити зиму?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над прикметниками. Тема нашого уроку «Прикметники-синоніми. Прикметники-антоніми. Багатозначні прикметники. Прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні». Ви поглибите свої знання про прикметник, дізнаєтесь його значення та роль у мовленні, навчитесь розрізняти, підбирати прикметники-синоніми, прикметники-антоніми, розрізняти пряме та переносне значення прикметників. А працювати ми будемо за таким планом 

 Каліграфічна хвилинка     

«Гронування»                        

Робота   в парах

Гра «Мікрофон»          

Творче завдання

                                       Домашнє завдання       

 

3. Каліграфічна хвилинка.

-А тепер переходимо до каліграфічної хвилинки. Відкрили зошити. Записали «Четверте грудня. Класна робота». І запишемо …

Зи    им    зм  ма  

- Які букви з'єднуються верхнім з'єднанням? Середнім? Нижнім?

- Яке слово заховалося?

- Записати спільнокореневі слова до слова зима..

Зима, зимовий, зимівля, зимує, зимонька.

- Доведіть, що ці слова спільнокореневі.

- Розібрати за будовою прикметник.

ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. «Гронування»

- Ми переходимо до наступного пункту плану роботи «Гронування».

. Тоді допоможіть відгадати зимові слова. Знайдіть відповідну картку і прикріпить на дошку.         

Читає дитина.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така... (чудова).

Мороз у лід озера кута —

Зима, тоді всі кажуть.... (люта).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й...(морозна).

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму... (красива).

Гілок під інеєм не видно.

Тоді вона, звичайно,...(срібна).

Синичка змерзла і голодна,

Бо видалась зима... (холодна).

Зима! Зима! Усякий знає,

Вона...(холодною) буває.

- Працюємо у зошитах. Записати в стовпчик прикметники близькі за значенням. Пригадайте, як називаються такі слова?

 Одна дитина працює біля дошки з картками.

- Дописати свої прикметники-синоніми, які описують характер зими.

Одна дитина працює біля дошки.

- Давайте перевіримо.

- Зробіть висновок, що таке слова-синоніми?

2. Робота з картками.

- Наступний пункт плану «Робота в парах». Згрупуйте подані на картках прикметники в синонімічні ряди.

      Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, чепурний, привітний, акуратний.

- Яке слово зайве?

- Доберіть до нього синоніми.

- Для чого ми використовуємо прикметники-синоніми?

3. Прикметники-антоніми.

- Пригадайте, що таке антоніми?

 - Доберіть антонім до слова зима.

=-Скласти речення за схемою, використовуючи слова зима, літо та прикметники.

(Схема у документі)

- Назвати прикметники-антоніми.

- Записати одне речення і підкреслити прикметники.

Фізхвилинка

Діти співають та виконують рухи під пісню «Це зима».

4. Робота з підручником.

- А тепер попрацюємо з підручником. Вправа 194.

- Прочитайте прислів’я, подані у вправі, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів.

- Списати одне прислів’я на вибір, назвати прикметники-антоніми. Пояснити зміст.

- Яка роль прикметників-антонімів у мовленні?.

5. Спостереження за прямим і переносним значенням прикметників.

а). Робота в парах.

- Знову працюємо у парах. Дописати до прикметників іменники.

Легкий  … .

Легке … .

Гострий   … .                          

Гострі  … .

Гаряче  … .

Гаряча  … .

Золотий … .                         

Золоті  … .      

-Які з них вжиті в прямому, які в переносному значенні? В переносному – пояснити – значення.

- Що ще може бути гострим?

б) Вправа 197.

- Деякі прикметники можуть бути багатозначними. Прочитайте у вправі, які ще словосполучення можна утворити з прикметником гострий.

  - Виберіть словосполучення, в яких слово гострий вжито в переносному значенні. Пояснити.

-   З одним із словосполучень скласти речення і записати у зошит.

- Перевіримо, які речення ви склали.

- Щоб бути дотепним на язик, треба у своєму мовленні використовувати прикметники в прямому і переносному значенні.

V. Домашнє завдання.

  Домашнє завдання на с. 99, вправа 198. Списати текст, вставляючи слова із довідки, яка подана нижче. Знайти і підкреслити прикметники-синоніми.

VІ. Підсумок уроку.

1. Оцінювання.

2. Гра «Мікрофон»

  Спираючись на опорну схему, зробіть висновок, про що нам розказала остання грань куба. 

 

Синоніми                                                           Антоніми

                               ПРИКМЕТНИКИ

Однозначні                                                       Багатозначні

                                                    Пряме                                      Переносне

                                                  значення                                     значення                                     

                                                        

 3. Привітання Зими.

Хай легко працюється,

Добре живеться,

Все вміється, множиться і додається.

Здоров'я міцного,щастя без краю,

Усього найкращого щиро бажаю!

4. Перегляд слайдів про зиму і прослуховування музики П. І. Чайковського «Пори року. Грудень»

 

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі!

 

 

            

Презентація уроку української мови в 4 класі