Педикульоз

Що необхідно знати про педикульоз.

Педикульоз – це паразитарне захворювання шкіри, збудником якого є людська воша – дрібна комаха. Воші харчуються кров’ю, живуть до 40 днів. Протягом 35 днів воша відкладає до 10-12 яєць ( гнид ) на день. Приблизно через 10-14 днів з яйця виходить личинка, яка через 10-14 днів перетворюється у дорослу статевозрілу вошу.

Живу вошу помітити дуже складно – її розміри коливаються від 2 до 3,5 мм, до того ж вона дуже рухлива (20 см/хв), не стрибає і не літає. Проте гниди вже точно побачите. Ці маленькі сіруваті крапельки (0,8мм) міцно тримаються на волоссі на відміну від лупи, що легко злітає.

Зазвичай, діагностувати педикульоз не важко. Насамперед, він проявляється сильним свербінням голови, особливо за вухами, в області скронь і потилиці, що супроводжується розчухуванням шкіри. Незаперечним доказом є наявність гнид.

Досить легко можна визначити давність захворювання. Воші відкладають яйця біля коренів волосся. Зростання волосся за добу складає близько 0,5 мм . Шляхом простого вимірювання лінійкою визначається відстань від гниди до кореня волосся і отримана цифра в мм ділиться на 0,5. Це буде мінімальний термін зараженості, розрахований в днях.

Найбільш активно воші мігрують, коли у людини підвищується температура тіла внаслідок захворювання, фізичного навантаження, перегріву в жарку погоду. Воші погано переносять високу температуру, тому переміщуються до кінчиків волосся і, легко відчеплені від них, знаходять нового господаря.

Підхопити воші є вірогідність там, де збирається велика кількість людей: у школі, на роботі, в транспорті, магазині, а також при користуванні спільними речами (одягом, білизною, головними уборами, гребінцями).

При виборі «жертви» воша керується власним «смаком» і чуттям, тому не всі люди піддаються її нападу.

Як відзначають останнім часом спеціалісти, воші полюбляють чисті голови – легше смоктати кров. Цей факт свідчить про те, що педикульоз не обов’язково пов'язаний із відсутністю гігієни.

Помічено, що найчастіше від головної воші страждають діти молодшого і середнього шкільного віку. Саме вони, вийшовши з-під ретельної опіки мам, полюбляють мінятися шапками, одягом, користуватися чужими гребінцями. Зокрема, в Україні щорічно діти до 14 років сладають 85 % від усієї кількості уражених педикульозом.

Дівчатка з довгим волоссям більше піддаються зараженню вошами.

Лікування включає:

1. Механічний спосіб (використовується при незначному ураженні). Цей спосіб полягає в наступних заходах: стрижка і збривання волосся, вичісування комах і гнид густим гребінцем ( перед вичісуванням волосся миють, ополіскують 5-10 % розчином оцту).

2.Хімічний спосіб. Застосування лікарських засобів (Ніттіфор, Пара-Плюс, Хігія та ін.). Нанесіть на волосся один із цих препаратів, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте відповідний час, згідно з інструкцією. Після чого промийте волосся водою з милом і нанесіть теплий 5- 10% столовий оцет, зав’яжіть голову, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть у проточній воді, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди.

Для профілактики педикульозу необхідне дотримання правил особистої гігієни.

1. Це щотижневе миття голови та тіла гарячою водою з милом (у бані, ванні, під душем).

2. Щотижнева зміна постільної білизни (з кип’ятінням та наступним прасування гарячою праскою).

3. Регулярна зміна натільної білизни та її прання.

4. Постійний контроль за станом голови ( вдома треба ретельно оглядати волосся раз-двічі на тиждень).

5. Періодичні огляди на педикульоз здійснюються медперсоналом навчального закладу згідно з наказом МОЗ України «Про організацію та проведення заходів по боротьбі з педикульозом». Всі учні обов’язково оглядаються після канікул та у подальшому за епідпоказаннями, вибірково.

Педикульоз – це таке саме захворювання, як і будь-яке інше. Воно не знає ні державних, ні соціальних кордонів. Це наша спільна проблема.